Denní centrum Racek v Kopřivnici

V tomto fóru naleznete odpovědi na dotazy určené Městskému úřadu v Kopřivnici. Své otázky s označením FÓRUM zasílejte na tuto emailovou adresu: jana.hromocukova(zavináč)koprivnice.cz

Moderátor: Jana Hromočuková

Denní centrum Racek v Kopřivnici

Příspěvekod Lucie Petříčková » pát čer 25, 2010 10:43

Dobrý den,

na diskusním fóru města se objevily dotazy týkající se denního nízkoprahového centra Racek - v tomto příspěvku naleznete odpovědi na nějčastější z nich:

Proč město nízkoprahové denní centrum zřídilo?
Nízkoprahové denní centrum bylo zřízeno na základě dlouhé diskuse o potřebnosti této nebo podobné služby a na základě zvážení mnoha vlivů. Do situace ztráty rodinného zázemí se člověk může dostat vlastním nepřizpůsobivým způsobem života, ale v mnoha případech také shodou špatných náhod v souvislosti s určitou osobní či celospolečenskou ekonomickou krizí. Město se snaží pomoci jak lidem, kteří se do této situace dostali, tak i ostatním občanům města, pro které je mnohdy nepříjemné se s lidmi bez domova a jejich problémy setkávat. Proto kromě Azylového domu a noclehárny na ulici Horní podpořilo vznik nové sociální služby – denního centra pro lidi bez domova.

Proč bylo centrum umístěno v suterénu bývalé ZŠ Náměstí?
Umístění zařízení do nevyužívaného suterénu ZŠ Náměstí bylo zvoleno z několika důvodů. Tyto prostory jsou mimo souvislou obytnou zónu (v bezprostředním okolí není žádný obytný dům) a vchod do zařízení je zcela samostatný. Jedná se o budovu v majetku města, která v současné době není využívána, a využité suterénní prostory nijak nebrání případnému dalšímu využití budovy. Prostorové uspořádání a technické zázemí umožnilo zřídit zde uvedenou sociální službu bez velkých investičních nákladů. Jedná se však o umístění na dobu dočasnou, další možnosti řešení se intenzivně hledají.

Proč centrum nepřinutí své klienty pracovat?
V nízkopravovém denním centru Racek je klientům poskytována nejen možnost osobní hygieny a přípravy stravy, ale hlavně je s těmito lidmi navazován profesionální kontakt s cílem motivovat je ke změně svého života. Sociální poradenství a terapie jsou hlavním úkolem zařízení. Město je rovněž zřizovatelem institutu Veřejné služby, který umožňuje pracovní zapojení lidem pobírajícím dávky v hmotné nouzi. V současné době pracuje v rámci tohoto institutu na úklidu města zhruba 50 % klientů denního centra.

Je městu lhostejný stav veřejných prostranství, kde se klienti centra zdržují?
Stav veřejných prostranství v centru města, v altánku u prodejny Albert či v městských parcích nám rozhodně není lhostejný a město se snaží hledat cesty, jak tuto problematiku řešit. Řešením je jednak prevence, které město věnuje nemalý zájem a prostředky, dále terapie, která má být jakousi záchytnou sítí pro člověka, který se ocitá v situaci sociálního ohrožení či vyloučení, a v poslední fázi represe. Bezdomovci jsou lidé se stejnými právy jako ostatní a není možné jim posedávání v parku zakázat, pokud neporušují zákon či vyhlášky města. Dodržování zákona a vyhlášek je v kompetenci Policie ČR a Městské policie – obě proto byly vyzvány k častějším kontrolám parků. Koordinátor Veřejné služby byl požádán o pravidelný úklid parku u náměstí TGM a součinnost přislíbilo také denní centrum Racek.

Minulý týden proběhlo na městském úřadě pracovní jednání za účasti Odboru sociálních věcí a PČR a Městské policie s cílem zlepšit situaci ve městě. Jednání se zúčastnili také pracovníci nízkoprahového denního centra Racek, kteří se zmiňovanou skupinou občanů přicházejí nejčastěji do kontaktu. Probrána byla mimo jiné i problematika týkající se parku u náměstí TGM. Nízkoprahové denní centrum přislíbilo, že na toto téma bude klást větší důraz při rozhovorech s klienty i při skupinové sociální terapii, bude klienty motivovat k ohleduplnému užívání prostor v parku a k úklidu pod dohledem pracovníků centra a rovněž bude v této lokalitě provádět intenzivnější návštěvy v rámci terénní sociální práce s lidmi bez přístřeší.

Proč město láká provozováním centra do Kopřivnice nepřizpůsobivé osoby?
Žádné statistiky nepotvrzují, že by v souvislosti se zřízením nízkoprahového denního centra počet bezdomovců ve městě stoupl.

Co se zřízením centra zlepšilo?
Zřízením Denního centra se podařilo zlepšit situaci jak v přístupných částech (chodby, toalety aj.) veřejných budov, např. na poliklinice, radnici, v kulturním domě, které lidé bez přístřeší využívali ke své očistě apod., tak i v samotném centru města (altánek, fontánka u Alberta). Není však v zákonných možnostech policií, města ani nikoho jiného "přesunout" tuto skupinu spoluobčanů "někam mimo". Budeme se tedy snažit usměrnit jejich chování tak, aby veřejné prostory mohly bez omezení sloužit všem.

Na závěr…
Je smutnou skutečností, že bezdomovectví v různých formách zde vždy bylo, v současnosti je a bohužel do budoucna zřejmě i bude. Východisko hledají všechny země v Evropě (nejen), včetně těch ekonomicky silnějších, ale zatím marně. Proto Vám budeme vděční za jakékoliv konstruktivní návrhy, které by městu pomohly situaci s bezdomovectvím vyřešit.

Dagmar Rysová
místostarostka města
Lucie Petříčková
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř črc 23, 2008 8:10
Karma: 4

Zpět na Radnice odpovídá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron