Fasády - Lenin

V tomto fóru naleznete odpovědi na dotazy určené Městskému úřadu v Kopřivnici. Své otázky s označením FÓRUM zasílejte na tuto emailovou adresu: jana.hromocukova(zavináč)koprivnice.cz

Moderátor: Jana Hromočuková

Fasády - Lenin

Příspěvekod Lucie Petříčková » pát říj 23, 2009 8:55

Dobrý den,

ve věci reklamy zobrazující na fasádě bytového domu siluetu hlavy V. I. Lenina nemá město bohužel žádné možnosti regulace. Rozhodnutí o umístění reklamy na objektu nepodléhá správnímu povolení a je pouze na majiteli nemovitosti. Architekt města má dohled jen nad objekty ve vlastnictví města, bytová družstva jeho připomínky akceptovat nemusejí.

Dle vyjádření Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, odboru vnitra a krajského živnostenského úřadu, není předmětná reklama v rozporu s normami soukromého nebo veřejného práva. Zákon o regulaci reklamy sice postihuje v reklamě prvky, které by mohly napadat náboženské nebo národnostní cítění, propagovat násilí či snižovat lidskou důstojnost, ale operování s určitými náboženskými symboly, či symboly určitých ideologií nelze obecně považovat za urážku náboženských citů. O propagaci násilí v reklamě lze hovořit tehdy, jestliže použité prostředky zlehčují nebezpečnost násilného počínání nebo dokonce k takovému počínání pobízejí. Snižování lidské důstojnosti se pak tvůrci reklam dopouštějí ve vztahu k určitým skupinám obyvatel. O tom, zda se jedná o napadání náboženského nebo národnostního cítění, o propagaci násilí či snižování lidské důstojnosti však rozhoduje zejména cíl, kterému daná reklama slouží. Cílem posuzované reklamy je podpora podnikatelských aktivit, nikoliv propagování komunistické ideologie. Ačkoliv tato reklama využívá jistý šokující efekt, k rozporu se zmiňovaným zákonem v tomto případě dle názoru krajského úřadu nedochází.

Zda je reklama v rozporu s trestním právem, by musely posoudit orgány činné v trestním řízení v případě, že by na vlastníka domu bylo podáno trestní oznámení.

Lucie Petříčková
Odbor vzdělávání a vnějších vztahů
Lucie Petříčková
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř črc 23, 2008 8:10
Karma: 4

Zpět na Radnice odpovídá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron