Umístění státní vlajky v zasedací místnosti

V tomto fóru naleznete odpovědi na dotazy určené Městskému úřadu v Kopřivnici. Své otázky s označením FÓRUM zasílejte na tuto emailovou adresu: jana.hromocukova(zavináč)koprivnice.cz

Moderátor: Jana Hromočuková

Umístění státní vlajky v zasedací místnosti

Příspěvekod Lucie Petříčková » úte říj 14, 2008 7:50

V zasedací místnosti města je umístěna vlajka státní spolu s vlajkou EU. A to opět špatně. Modrý klín má směřovat vpravo a ne vlevo jak je to tady. Co na to poví naše tisková mluvčí, jakoupak si najde výmluvu?
Lucie Petříčková
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř črc 23, 2008 8:10
Karma: 4

Re: Umístění státní vlajky v zasedací místnosti

Příspěvekod Lucie Petříčková » úte říj 14, 2008 8:03

Dobrý den,

v zasedací místnosti v 10. patře radnice je skutečně státní vlajka České republiky umístěna tak, že její klín směřuje doleva. Je to způsobeno tím, že prioritně musí být respektováno pravidlo o umístění státní vlajky na čestném místě, tedy vlevo od vlajky EU. Abych však nebyla podezřívána z vymýšlení výmluv, požádala jsem o vysvětlení odborníky z oboru vexilologie:

Poloha klínu na vlajce není z pochopitelných důvodů určena směřováním doleva či doprava, ale polohou vůči žerdi. Klín vždy musí směřovat od žerdi. Pravidlo o směřování klínu doprava se používá pouze v případech, kdy je vlajka používána bez žerdi (stojanu).
Petr Holas, vexilolognet.hyperlink.cz

Obecně platí, že čestné místo je samozřejmě vždy vlevo, kde musí být vyvěšena, v případě kombinace s vyvěšením vlajky EU, státní vlajka České republiky. Při umístění vlajek vodorovně žerděmi k sobě opět platí, že čestné místo je vlevo a tam tedy musí být umístěna vlajka České republiky - i za cenu toho, že modrý klín bude směřovat doleva.
Josef Hubka, Česká vexilologická společnost, o.s.

Lucie Petříčková
Odbor vzdělávání a vnějších vztahů
Lucie Petříčková
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř črc 23, 2008 8:10
Karma: 4


Zpět na Radnice odpovídá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron