Kolik je ve městě heren atd.?

V tomto fóru naleznete odpovědi na dotazy určené Městskému úřadu v Kopřivnici. Své otázky s označením FÓRUM zasílejte na tuto emailovou adresu: jana.hromocukova(zavináč)koprivnice.cz

Moderátor: Jana Hromočuková

Kolik je ve městě heren atd.?

Příspěvekod radek » pát kvě 12, 2006 9:01

Kolik je ve městě heren, hospod a podobných zábavných podniků? Ovlivní někdo počet pajzlů? Není norma, aspoň hranice na počet lidí?
radek
Site Admin
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř led 26, 2005 10:09
Karma: 1

Příspěvekod radek » pát kvě 12, 2006 9:03

Norma na počet hospod neexistuje, naopak, podle čl. 26 Listiny základních práv a svobod, která je nedílnou součástí našeho ústavního pořádku má každý právo podnikat. Předmět podnikání, pokud podnikatel pro jeho provozování splňuje zákonem stanovené podmínky, nemůže bý žádným úřadem diktován ani omezen. Město by mohlo ovlivnit počet, resp. umístění hospod pouze v nebytových prostorech, které jsou v jeho vlastnictví např. tím, že by pro tento druh podnikání své objekty nepronajímalo. To však samozřejmě neplatí pro objekty v soukromém vlastnictví. Obecní živnostenský úřad eviduje v Kopřivnici 102 provozoven, kde je provozována živnost s předmětem podnikání "hostinská činnost". Obsahovou náplní této živnosti je však, velmi zjednodušeně řečeno, veškerá příprava a prodej pokrmů a nápojů k bezprostřední spotřebě, takže toto živnostenské oprávnění mají např. i školní jídelny, různé bufety a také ty provozovny, kde se podává jídlo přes ulici, přes různá okýnka a podobně. Samotných hospod (restaurací, kaváren, vináren, pivnic) je v Kopřivnici cca 50. O tom, zda jsou to "pajzly" musí rozhodnout jejich návštěvník. Pokud by nebyla poptávka, těžko by mohla být nabídka, ovšem to zase není věcí města. Živnostenský úřad v rámci svých kompetencí tyto provozovny kontroluje, co se týče kvality podávaných pokrmů a nápojů, jakož i prostředí, čistoty a podobně jsou však příslušné jiné orgány, např. SZPI, hygiena a podobně. Město má bezesporu podstatně více samosprávných pravomocí než měl národní výbor, ovšem naštěstí nemá pravomoc omezovat občany v jejich podnikání a dalších projevech jejich svobodné vůle. Co se týče heren a možnosti jejich umístění či omezení počtu odpoví odbor financí. Rada jistě zvažuje zodpovědně nejen finanční, ale dejme tomu i morální aspekt jejich umisťování.

OŽÚ
radek
Site Admin
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř led 26, 2005 10:09
Karma: 1

Příspěvekod radek » pát kvě 12, 2006 9:04

Městský úřad eviduje k dnešnímu dni ( k 11.4.2006) 26 provozoven, ve kterých je na základě povolení MÚ Kopřivnice provozováno 139 výherních hracích přístrojů.

Další výherní hrací přístroje mohou být a jsou provozovány na základě povolení ministerstva. Přístroje takto povolené eviduje a kontroluje finanční úřad, městský úřad tuto evidenci nemá.

Zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů v § 17 ods.11) stanoví povinnost, že provozování výherních hracích přístrojů nesmí být povoleno ve školách, školských zařízeních, v zařízeních sociální a zdravotní péče, v budovách státních orgánů a církví, jakožto i v sousedství uvedených budov. Okruh vzdálenosti do 100 m od těchto budov může stanovit obec vyhláškou.

Obecně závazná vyhláška města Kopřivnice sice tuto vzdálenost neupravuje, při řízení ve věci povolování provozování výherních hracích přístrojů ve vzdálenosti do 100 m od uvedených zařízení je ale vždy bráno do úvahy, zda bude dostatečně zajištěna ochrana před možným škodlivým působením hry na výherních hracích přístrojích na děti, které si vzhledem ke svému věku nemohou uvědomit možná nebezpečí.

Průběžně jsou prováděny kontroly přímo na provozovnách a je kontrolováno zda VHP jsou provozovány v souladu se zákonem a vydaným rozhodnutím a zda je dodržován zákaz hry osobám mladších 18 let. Při porušení podmínek jsou ukládány vysoké pokuty.

Nestanoví-li obecně závazná vyhláška města další omezení a jedná se o vzdálenost nad 100 m od uvedených zařízení, pak při splnění všech podmínek stanovených zákonem pro povolení umístění VHP, jsme povinni žádosti vyhovět.

OF
radek
Site Admin
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř led 26, 2005 10:09
Karma: 1


Zpět na Radnice odpovídá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron