Fórum Zdravého města "S Vámi o všem? Ovšem!"

Reakce na náměty ze schránek důvěry umístěných na území města Kopřivnice

Moderátor: Jana Hromočuková

Fórum Zdravého města "S Vámi o všem? Ovšem!"

Příspěvekod Lucie Petříčková » stř srp 08, 2012 17:44

Dobrý den,

ve schránce důvěry se objevil dopis, který se týkal každoročně konaného diskuzního fóra „S Vámi o všem? Ovšem!“. Pisatel v něm uvádí, že výstupy v podobě 10 P (tedy desíti největších příležitostí města) ovlivňují zaměstnanci radnice, kteří jsou na akci přítomni.


Přítomnost zaměstnanců radnice na diskuzním fóru Zdravého města je dána metodickými pokyny Národní sítě Zdravých měst ČR pro organizování této akce. Těmito pokyny se řídí nejen Kopřivnice, ale také další města, která akci dle metodiky tzv. 10 P realizují. Počet zaměstnanců zpravidla odpovídá počtu diskusních stolů, neboť dle metodických pokynů má město zajistit alespoň jednoho odborníka na každé diskutované téma. Tito odborníci mohou v rámci diskuse s občany některé problémy vyřešit přímo na místě, popř. vysvětlit hlubší souvislosti námětu či problému. Pokud by tam tito lidé nebyli, mohly by z fóra vyplynout například návrhy, které město již řeší, aniž by to dotyčný navrhovatel věděl.

Ostatní zaměstnanci úřadu na akci přicházejí nikoliv pracovně, ale jako obyvatelé Kopřivnice z vlastního přesvědčení. Tito lidé zpravidla zastupují kluby, spolky či neziskové organizace, jejichž jsou členy, a na akci prosazují zájmy těchto organizací, nebo přicházejí s vlastním podnětem či problémem. Další skupinou, kterou mnozí označují jako "členy radnice" jsou radní a zastupitelé. Opět platí to, že jde o obyvatele Kopřivnice a akce je tedy určena samozřejmě i jim. Navíc však představují zvolené zástupce obyvatel a bylo by naopak zvláštní, kdyby o akci nejevili zájem.

Zcela jistě existují problémy občanů, které na fóru diskutovány nejsou. Cílem tohoto diskuzního setkání je zjistit problémy, náměty či návrhy, které město umí svou činností ovlivnit, odstranit či realizovat. Problémy, jejichž řešení městu nepřísluší, mohou být zaznamenány, avšak možnosti jejich řešení z pohledu města jsou malé či vůbec žádné.


Pisatel dále vyjadřuje názor, že stovka občanů, která se fóra zúčastnila, nemá právo zastupovat zbývající obyvatele města.

Je důležité si uvědomit, že akce se neorganizuje pro sto lidí. Fórum je vždy otevřeno všem zájemcům, kteří mají zájem diskutovat o budoucnosti města. Pokaždé jsme organizačně připraveni na variantu, že na akci přijde lidí daleko více.

Uvědomujeme si ale samozřejmě, že se akce nezúčastní celé město. Z toho důvodu každoročně následuje celoměstská anketa, která má za cíl výsledky ověřit. Anketní lístky bývají k dispozici na Informacích ve vestibulu radnice, v domě dětí a mládeže, v městské knihovně, vycházejí v Kopřivnických novinách a také je lze vyplnit na internetových stránkách města i stránkách Kabelové televize Kopřivnice. Dříve bývaly dotazníky k dispozici také ve všech mateřských a základních školách (včetně místních částí), ale protože návratnost oproti nákladům na tisk a distribuci byla opakovaně nedostatečná, od tohoto způsobu sběru se upustilo.

Lucie Petříčková
Oddělení vnějších vztahů
Lucie Petříčková
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř črc 23, 2008 8:10
Karma: 4

Zpět na Schránky důvěry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron